subota, 10 decembar 2022 16:40

LOVAČKO UDRUŽENjE „FAZAN-VLADIMIRCI“ Tradicija skoro vek duga

Napisano 
Ocenite ovaj članak
(0 glasova)
Osnovano pre skoro sto godina. Danas broji oko 600 članova. Gazduje teritorijom površine od 33.000 hektara. Poznato u Srbiji, ali i u Evropi
Zvanična lovačka priča počinje u Vladimircima 1924. godine. Tada je osnovano lovačko udruženje. Danas, na isteku veka trajanja, broje oko 600 članova i brinu o divljači na teritoriji koja se prostire na 33.000 hektara, od kojih je 28.000 hektara lovno. Česta su destinacija lovaca iz drugih krajeva Srbije, ali su sve popularniji i među ljubiteljima ovog sporta iz Češke, Slovačke, Nemačke i Republike Srpske.
 
Područje je bogato autohtonim vrstama divljači: fazanima, zečevima, divljim patkama, prepelicama, divljim svinjama, srnama.
 
Tokom cele godine rade na izgradnji i održavanju lovne infrastrukture, brinu se o divljači, bore protiv krivolova. Visoko su kotirani kod nadležnog ministarstva, Lovačkog saveza Srbije i lokalne samouprave. Već nekoliko godina za redom dobitnici su prestižnog sertifikata CompanyWall-a za Pouzdanost u poslovanju.
 
„Fazan-Vladimirci“ u ciframa
Dom lovaca u vladimiračkoj opštini nalazi se u centru varošice. To je objekat od 200 kvadrata koji obuhvata prostoriju za obradu mesa sa hladnjačom površine 80 kvadratnih metara.
-U samom Udruženju je zaposleno tri osobe, a imamo i dva lovočuvara- kaže za „Glas Podrinja“ predsednik LU „Fazan-Vladimirci“, predsednik Mačvanskog lovnog okruga i član UO Lovačkog saveza Srbije, Željko Marinković i nabraja:
-Pod našom upravom se nalazi pet prihvatilišta za fazanske piliće, 40 visokih čeka, 85 hranilica za srne, 450 hranilica za sitnu divljač, 100 solišta.
Poseban ponos predstavljaju tri lovačke kuće na teritoriji opštine, dok je četvrta u izgradnji.
 
Ulaganje u lovni turizam, ulaganje u razvoj opštine
Lovačko udruženje „Fazan-Vladimirci“, odgovorno gazduje svojim kapacitetima. Svake godine se ide korak dalje. Ulaganje u razvoj lovnog turizma vide kao direktno ulaganje u razvoj same opštine.
-Pored naših članova ovde mogu da love i članovi udruženja iz drugih opština u Srbiji. Uslov je da imaju lovnu kartu izdatu od strane ministarstva, sa njom dolaze, uplate i love- objašnjava Marinković.
U Udruženju kažu da im posebna reklama ne treba, jer dobar glas se daleko čuje. Preporuke onih koji su već uživali gostoprimstvo „Fazana“ iz Vladimiraca i imali prilike da love u ovim predelima, dovode im svake sezone nove goste i daju veću šansu razvoju ove grane turizma.
 
- Ponudu smo obogatili i smeštajem. Pre izvesnog vremena u okviru lovačkog Doma uradili smo dva apartmana za prenoćište gostiju sa strane- navodi Marinković.
 
Briga o divljači, jedan od prioriteta
Područje je posebno bogato visokom divljači: srnama i divljim svinjama. Da bi lovište svake sezone bilo puno, neophodna je stalna briga o očuvanju vrsta.
 
-Svaki lovac je obavezan da tokom zime iznese određenu količinu hrane, bilo zrnaste, bilo sena, bilo soli. Takođe, u obavezi smo i da unosimo divljač, ne samo da lovimo. Samo ove godine smo uneli 1.500 fazanića od sedam, osam nedelja i 1.050 komada od 12 nedelja, kao i 700 odraslih fazana. Prvi put smo obogatili lovište i jarebicama sa 150 jedinki. Sve je to urađeno u skladu sa godišnjim planom gazdovanja- navodi predsednik LU „Fazan-Vladimirci“.
 
Borba sa krivolovom
Krivolov je prisutan, kao i svugde u Srbiji, ali u ovom Udruženju navode da su uspeli da ga smanje na najmanju moguću meru.
 
Da bi lovište svake sezone bilo puno, neophodna je stalna briga o očuvanju vrsta
 
 
-Neodgovornih ljudi uvek ima, ali ne i među našim članovima. U krivolov ovde dolaze ljudi iz nekih drugih udruženja ili oni koji čak nisu evidentirani nigde, ali poseduju oružje. Međutim, zahvaljujući stručnoj službi i izuzetnoj saradnji sa Policijskom stanicom u Vladimircima slučajevi krivolova na našoj teritoriji svedeni su na minimum, kaže Željko Marinković.
 
Valjalo bi napomenuti, da ljudi nisu jedini neprijatelji divljači. Veliki broj bude plen predatora (lisica, šakala), neka posluži kao hrana napuštenim psima, dok određeni broj nastrada i na putevima od saobraćaja.
 
Lov na predatore
Svake zime LU „Fazan-Vladimirici“, organizuje obavezne izlaske na predatore. Pet lovnih sekcija se smenjuje iz nedelje u nedelju u lovu na lisice, šakale i ostale predatorkse vrste.
-U januaru, februaru, svi lovci su u obavezi da jednom izađu u lov na predatore. Sekcije se smenjuju na nedeljnom nivou, ali može istovremeno učestvovati i više njih- kaže Marinković.
 
Podmladak i druženje
Godišnje od 10 do 15 mladih lovaca prođe pripravnički staž, položi ispit i pridruži se ekipi. Samo druženje je važno. „Fazan“ je posebno ponosan na godišnje okupljanje početkom marta, poznatije kao „Lovačka zabava“, kada se pod jednim krovom okupi 700 ljudi istih strasti i interesovanja.
T.T.
 
Foto: Glas Podrinja, Prestižni sertifikat CompanyWall-a za Pouzdanost u poslovanju
 
https://www.glaspodrinja.rs/
Pročitano 531 puta

Ostavi komentar

Molimo Vas proverite da li ste uneli svuda gde stoji (*) ova polja su obavezna.\nOsnovni HTML kod je dozvoljen.

Adresar Lovačkih udruženja Adresar prodavnica lovačke opreme Adresar kinoloških udruženja

Pročitajte još i ...

Ловац почетник уловио јелена од 260 кило…

13-09-2023 Hits:112 Lovni turizam Nenad - avatar Nenad

Помурски ловац уловио јелена од 260 килограма из дивљине. Моћну животињу "уловио" је ловац почетник. Давид Бакан је 46-годишњи ловац Ловачке породице Добровник, који је недавно "уловио" свог првог јелена, задививши остатак ловачке породице.    Јелен од 260 килограма са роговима орахове круне, како га описује Бакан, само се својом величином попео...

Read more

Opovački lovci u akciji pošumljavanja

11-05-2023 Hits:135 Manifestacije i dogadjaji Nenad - avatar Nenad

Lovačko društvo Fazan: Opovački lovci u akciji pošumljavanja OPOVO, 1. maj 2023 – Vikend pre prvomajskih praznika, članovi Lovačkog društva Fazan“ iz Opova organizovali su akciju pošumljavanja na lokaciji Rakitaš, kod Lovačke šume i oko lovačke kuće. Tom prilikom opovački lovci su posadili 50 sadnica sibirskog bresta i bagrema.   Tekst i fotografija preuzeti:Glas...

Read more

Kad lovci zaprže

07-09-2023 Hits:62 Manifestacije i dogadjaji Nenad - avatar Nenad

Svake godine sve više učesnika i posetilaca na kuvanju gulaša u Šušari. Lovačko udruženje “Peščara” i Mesna zajednica Šušara, pod pokroviteljstvom Grada Vršca i brojnih sponzora, proteklog vikenda organizovali su tradicionalno 12. takmičenje u kuvanju gulaša.   Pravila ovog takmičenja su unapred dogovorena. Gulaši su se kuvali u kotlićima. Ocenjivao se ukus, boja...

Read more

Dugogodišnji odgajivač SRPSKIH GONIČA u …

25-03-2023 Hits:185 Kinologija Nenad - avatar Nenad

Milan Ilić iz Velike Kruševice kod Rekovca već više od četrdeset godina je odgajivač srpskih goniča. -Već više od trideset godina učestvujem na takmičenjima u eksterijeru u radu pasa – počinje svoju priču Milan i dodaje.   -Sa svojim psima bio sam osam puta državni šampion u eksterijeru. Ostvario sam sam i više...

Read more

Dani vuka 2014

11-02-2014 Hits:13528 Manifestacije i dogadjaji Urednik portala - avatar Urednik portala

Lovačko društvo Soko iz Kuršumlije organizuje XXV manifestaciju Dani Vuka dana 15.02.2014 godine. Okupljanje lovaca je zakazano za 06:30h ispred prostorija LU Soko iz Kuršumlije. Cena karte za ulazak u lovište za lovce je 500 dinara. Po završetku lova organizuje se i svačani ručak u Hotelu Radan u Prolom banji.  Prijave za...

Read more

Lovačka organizacija Zmajevac - lov na d…

07-03-2011 Hits:112212 Lov na divlje svinje Urednik portala - avatar Urednik portala

Lovačka organizacija ''Zmajevac'' iz Zenice (BiH) u januaru 2003 godine organizovala je lov divljih svinja u lovištu otvorenog tipa ''Jelina'' kod Zenice u lovu je očestovalo 80 lovaca i u jednom lovnom danu lovci su uz pomoć dobro obučenih lovačkih pasa ostrelili 23 divljih svinja. tekst nam poslao Nusret Pasanbegović

Read more

Upozorenje vranjskih veterinara zbog tri…

28-12-2016 Hits:4751 Lov na divlje svinje Urednik portala - avatar Urednik portala

U mesu nađena trihineloza Stručnjaci Veterinarske stanice u Vranju otkrili su trihinelozu u uzorcima domaće i divlje svinje. Direktor Veterinarske stanice Dušan Veličković rekao je da je trihineloza otkrivena u jednoj pritavnoj klanici u Vranju, a larve su registrovane i u mesu divlje svinje koju su lovci nedavno odstrelili u okolini...

Read more

Zbog Sokočanina intervenisala policija V…

08-08-2023 Hits:101 Lov na predatore Nenad - avatar Nenad

Policija u Sokocu dobila je jutros dojavu da se ispod leša ovce, koju su zaklali vukovi, na livadi u selu Gornji Grbići nalazi ručna bomba sa izvučenim osiguračem.   Kako je ATV ranije nezvanično objavio, bombu je postavio mještanin koji je na ovaj način želio da se obračuna sa divljim životinjama, odnosno...

Read more

Lovkinje u grupnom lovu na lisicu i šaka…

18-02-2014 Hits:14984 Manifestacije i dogadjaji Urednik portala - avatar Urednik portala

Lovačko društvo "Soko" u Malim Radincima je imalo priliku da u goste dolaze žene lovci. Povod je bila hajka na šakala i lisice. Ako vam kažemo da u celoj Srbiji ima ukupno 250 žena lovaca, onda i ne čudi da su predstavnici muškog društva Soko prvi put ugostili dame. Sve su...

Read more

U Vranju zbog "Dobrog pogleda"…

27-12-2016 Hits:4646 Informacije za lovce Bojan Stanković - avatar Bojan Stanković

Duboka ali blaga jesen iziskuje i neke radnje u lovištima kako bi našim ljubimcima pojačali dnevni obrok. Neumorna ekipa LU „Fazan“ iz Vranja ovih dana uz budnu koordinaciju upravnika Aleksandrov Nenada i šefa lovočuvarske službe Ivković Dobrivoja radi na dostavljanju hrane na već unapred izrađenim hranilištima. Kako je uvek na svom...

Read more

Lovišta velika gradilišta

01-04-2012 Hits:80359 Informacije za lovce Urednik portala - avatar Urednik portala

Prvim prolećnim danima lovci su posebno aktivni u lovištima na adaptaciji starih i izgradnju novih lovnotehničkih i lovnouzgojnih objekata u lovištima. U velikom broju lovišta duga snežna i vetrovita zima pričinila je ozbiljna oštećenja najviše na čeke i osmatračnice starije izgradnje ali i novo sagradjeni objekti su pretrpeli znatna oštećenja u...

Read more

Lovački savez Srbije dodelio Jubilarnu p…

24-10-2016 Hits:3649 Manifestacije i dogadjaji Urednik portala - avatar Urednik portala

Lovački savez Srbije dodelio je povodom obeležavanja 120 godina postojanja i rada, svoje najviše odlikovanje Jubilarnu povelju potpredsedniku Vlade i ministru unutrašnjih poslova dr Nebojši Stefanoviću kao priznanje za ukupan doprinos koji je MUP pružio lovcima. Povelju je primio vršilac dužnosti direktora policije Vladimir Rebić, koji se u ime ministra...

Read more

Lovačka etika kojoj treba da se pridržav…

25-11-2018 Hits:7839 Edukacija Aleksandar  - avatar Aleksandar

Smatrajući da je lovačka etika sasvim zanemarena od strane nove generacije lovaca, nije na odmet lovce podsetiti na ponašanje u lovu. Aktivan lovac svoje oružje, municiju, pribor i opremu drži uredne, čiste i spremne tako da se za kratko vreme odazove na iznenadni poziv na neki radni zadatak u lovištu ili...

Read more

Rojal najbolji na 29. Gran Pri turniru

30-05-2022 Hits:583 Manifestacije i dogadjaji Nenad - avatar Nenad

INĐIJA – Na 29. GRAN PRI turniru u pucanju na leteće mete, inđijska ekipa je bila najbolja u ekipnoj konkurenciji. Ekipa u sastavu Rožek Ivan, Takač Stevan i Nedić Pera još jednom su pokazali da su najbolji u Srbiji.   U pojedinačnoj konkurenciji prva da mesta pripala su Inđinčanima- prvo mesto je osvojio...

Read more

Предстојећа опасност? Грађани Штајерске …

13-06-2023 Hits:158 Lov na predatore Nenad - avatar Nenad

За афричку дивљу мачку се жури на подручју Словенских Коњица. Становници подручја Словенских Коњица наишли су на несвакидашњи призор, на подручју Добрнежа уочен је сервал афричке дивље мачке, што је потврђено и из ПУ Цеље: „Јучер нешто прије 20 часова службеници Полицијске станице Словенске Коњице су обавештена од једне грађанке...

Read more

Obaveštenje o organizaciji edukativnih s…

04-11-2016 Hits:3705 Edukacija Urednik portala - avatar Urednik portala

Lovačka komora Srbije, kao profesionalna organizacija lovnih radnika, u skladu sa godišnjim programom edukacije za 2016. god, organizovaće tokom novembra tekuće godine stručne skupove za članove Komore sa licencom za: obavljanje stručnih poslova gazdovanja lovištem i obavljanje poslova lovočuvarske službe. Stručni skupovi će biti organizovani na 8 lokacija (vreme i mesto...

Read more